19.04.2024

Načini penjanja

Načini penjanja se razlikuju po tome kako se vrši osiguravanje užetom i po stepenu do kog je penjač upoznat sa detaljima smera.

U zavisnosti od načina osiguravanja, postoje tri varijante penjanja:
 
- Solo uspon predstavlja penjanje smera bez užeta, dakle - bez osiguranja.
 
- Uspon sa osiguranjem sa vrha (top rope). Kod top rope osiguravanja, uže je pri vrhu smera provučeno kroz sidrište, tako da je za jedan kraj privezan penjač, a drugi se nalazi kod osiguravaoca. Ovaj način penjanja je potpuno siguran, jer je dužina pada veoma mala. Zbog toga je najprihvatljiviji za početnike, dok ne steknu dovoljno znanja, iskustva i sigurnosti za penjanje kao prvi. Takođe, ovaj način penjanja je pogodan za upoznavanje, "snimanje" i treniranje smera pre nego što se penjač odluči na penjanje kao prvi.
 
- Penjanje u vođstvu (kao prvi - leading) Kod ovog načina savlađivanja uspona, penjač vuče uže za sobom i ubacuje ga u karabinere (komplete) koje postavlja sam, ili su unapred postavljeni duž smera. Zbog toga je vođenje teže od top rope penjanja. Osim toga, padovi su mnogo duži, i zavise od razmaka između kompleta.
 
- Penjanje na pogled (on sight) je način penjanja kada penjač ispenje smer iz prvog puta, a ne poseduje unapred nikakve informacije o načinu i savlađivanju tog smera. Uspon na pogled predstavlja najteži i najcenjeniji način penjanja. Pri bodovanju se vrednuje kao dve ocene teže. Na primer, smer težine VI- ispenjan na pogled računa se kao VIII-.

 

Varijante uspona

- Solo na pogled: penjanje bez osiguranja, smerom koji penjač nikada ranije nije peo, gledao druge kako penju, ili na drugi način došao do informacija o načinu savlađivanja smera ("beta") .
 
- Solo: penjanje bez osiguranja, smerom koji je penjač ranije ispenjao jednom ili dva puta.
 
- Prorađen solo: penjanje bez osiguranja, smerom koji je penjač ispenjao mnogo puta i sa kojim je detaljno upoznat.
 
- Napomena - Pošto penjač pri penjanju solo uspona nije osiguran u slučaju pada, takav način penjanja predstavlja veliki rizik koji treba u potpunosti izbegavati. Solo uspon se ne vrednuje ništa više od drugih načina uspona.
 
- Fleš na pogled: savlađivanje uspona iz prvog pokušaja, bez padova ili odmaranja tokom penjanja, pri čemu penjač dati smer nikada ranije nije peo, gledao druge kako penju, ili na drugi način došao do informacije o načinu savlađivanja smera...
 
- Fleš uz instrukciju (beta): savlađivanje uspona na kome penjač nikada ranije nije peo, iz prvog pokušaja, bez padova ili odmaranja tokom penjanja, ali uz predznanje o načinu savlađivanja smera (obično stečeno posmatranjem drugih penjača na istom usponu, ili razgovorom sa drugim penjačima o smeru).
 
- Fleš uz direktnu instrukciju (running beta): bez padova, iz prvog pokušaja, ali uz uputstva koja neko tokom samog penjanja daje penjaču o tome kako da savlada uspon.
 
- Red Point: vođenje bez unapred postavljene opreme (osim pločica, klinova i druge opreme koja je fiksirana na steni). Obično se podrazumeva da nije reč o prvom pokušaju, da je penjač vec prepenjao i uvežbao smer (na top rope), ali nikakva oprema nije stavljena na steni kako bi olakšala vođenje. Uklanjanje svih kompleta (naročito poslednjeg) često oduzima mnogo vremena, pa ukoliko drugi penjači čekaju na istom smeru, često se koristi pinkpoint stil.
 
- Pinkpoint: vođenje sa unapred postavljenom opremom (obično kompleti ukopčani u klinove). Uže se ne ostavlja u kompletima, već se izvlači za sledeće penjanje.
 
- Yo-yo: kao pinkpoint, s tim što uže ostaje u kompletima za sledeći pokušaj.
 
- Yellowpoint: savlađivanje uspona bez padova na top rope.

 

Autor: Slavo Gluščević

www.freeclimbing.rs